Ziele Damiana co to jest?

Ziele Damiana co to jest?

Wpływ na libido
Zarówno napary jak i wyciągi alkoholowe z ziela damiany poprawiają kobiece i męskie libido. Badania prowadzone na zwierzętach dowiodły, że ekstrakty z damiany przyspieszały wyraźnie osiągnięcie erekcji i poprawiały zdolność osiągania ejakulacji u samców szczurów oraz skracały czas między jednym a drugim wytryskiem nasienia. 

Wpływ na układ nerwowy
Substancje pochodzące z zioło damiana obniżają napięcie nerwowe, podnoszą koncentrację i samopoczucie, uspokajają i łagodzą stany o podłożu lękowym. Ziele Damiana może wspomagać zasypianie. Wpływa łagodząco na dolegliwości trawienne o podłożu nerwowym. 

Wpływ na układ moczowy
Związki czynne obecne w ziele damiana korzystnie wpływają na układ moczowy poprzez działanie moczopędne i przeciwbakteryjne. Damiana wspomaga pracę nerek i sprzyja usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii wraz z moczem. Wspierająco przy infekcjach pęcherza moczowego i dróg moczowych.

KIEDY WARTO STOSOWAĆ DAMIANĘ?
Przy obniżonym popędzie seksualnym, słabej koncentracji
Przy stresie i podwyższonym napięciu nerwowym
Przy obniżonym nastróju
Przy długiej pracy fizycznej i umysłowej
Przy przemęczeniu
Przy zakażeniach pęcherza i dróg moczowych

JAK PRZYGOTOWAĆ ZIELE DAMIANA?

Napar z zioła damiana
1-2 łyżki stołowe zioła damiana zalać wodą o temperaturze 95-95 stopni Celsjusza, przykryć i odstawić do naciągnięcia na 10 minut. Odcedzić i pić letnie. Nie powinno się pić na czczo, pić w trakcie lub po posiłku. Na noc w celu poprawy libido wypić na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Spożywać 2-3 razy dziennie.

WYWAR Z ZIOŁA DAMIANA

W garnku zagotować 0,5 litra wody, dodać 2-3 łyżki stołowe ziela damiana. Gotować przez 10 minut na małym ogniu. Przykryć i odstawić do naciągnięcia na 10 minut. Odcedzić i pić letnie. Nie powinno się pić na czczo, pić w trakcie lub po posiłku. Na noc w celu poprawy libido wypić na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Spożywać 2-3 razy dziennie.

Nalewka z zioła damiana

500 ml spirytusu lub czystej wódki, 700 ml przegotowanej letniej wody, 50g ziela damiana, ewentualnie pół szklanki płynnego miodu kwiatowego. Liść damiana zalać na krótko letnią wodą. Odsączyć i dodać liście do słoja, zalać spirytusem. Odstawić na około 3 tygodnie w ciepłe miejsce. Przecedzić do garnka, wymieszać z miodem. Zlać przez filtr do butelki. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

1 łyżkę herbacianą nalewki  dodać do herbaty i pić ciepłe. Nie powinno się pić na czczo, pić w trakcie lub po posiłku. Na noc w celu poprawy libido wypić na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Spożywać 2-3 razy dziennie.

JAKIE PRZECIWWSKAZANIA SĄ DO UŻYWANIA ZIOŁA DAMIANA?

  • Damiana jest zabroniona w ciąży – może wywołać poronienie. 
  • Nalewki z damiany nie są zalecane w stosowaniu przy chorobach psychicznych, chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona.
  • Zioło Damiana może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego osoby chore na cukrzycę powinny stosować ją z należytą ostrożnością po konsultacji z lekarzem. 
  • Nie należy stosować zioła damiany podczas przyjmowania leków zawierających progesteron.